Brno je zlatá loď

„Brno je zlatá loď, za děvčaty z Brna choď…“

 

Zkuste se někoho zeptat, co ví o Brně. Dozvíte se pravděpodobně, že Brno je druhé největší velkoměsto v Českomoravsku. Frčí v něm nezávislá kultura, na každém prvním rohu stojí divadlo, na každém druhém hraje kapela a celé to diriguje Bolek Polívka.

Opodál bude stát nejspíš Miroslav Donutil a bude vyprávět historky místním patriotům.

Těch bude skoro půl milionu, protože Brňáci jsou patrioti všichni.

Také jsou to bodří Moraváci, kteří s každým dají rádi hrnek, jen s návštěvníky z Prahy nekamarádí. Brno má své vlastní, zvenku nepochopitelné zákony a pražské žvásty tu znějí jen jako.. pražské žvásty.

Jenže v Brně je vždycky a všechno trochu jinak. Nezávislá kultura tu sice kvetla a kvete, ale je tak nezávislá, že se o divadelním představení pravděpodobně nedozvíte, pokud nejste kamarád režiséra. Nebo sám režisér.

Ale o historické památky tu není nouze.

Pár jich Vám představíme.

 

Kapucínský kostel a krypta

Leží na Kapucínském náměstí, blízko zelného trhu, tvoří jednotný soubor s přilehlým kapucínským klášterem. Terasu před kostelem vroubí barokní sochy od Jana Adama Nessmana z roku 1765.

Nejzajímavějším místem je krypta, která se rozkládá pod kostelem, díky vhodné geologické kladbě půdy v podzemí kostela a hlavně díky systému vzduchových průduchů bylo umožněno mumifikovat těla zemřelých, která jsou v těchto podzemních prostorách uchovávána už od postavení kostela a kláštera. V kryptě jsou kromě příslušníků řádu pohřbeni také stavitelé Ondřej a Jan Křtitel Ernovi a baron František Trenck, plukovník pandurů a špilberský vězeň.

Hrad Špilberk

Byl založen na návrší nad Brnem králem Přemyslem Otakarem II. kolem roku 1270.

Po požáru roku 1578 ho renesančně upravil Antonín Paris. Ve třicetileté válce byl přestavován na barokní pevnost a roku 1820 byla pevnost změněna na vězení, které v tehdejší rakousko-uherské monarchii dostalo název „žalář národů“ jako místo politické perzekuce.

Na hradě je umístěno muzeum města Brna. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout komnaty s mučírnou a mučícími nástroji, barokní lékárnu, lapidárium, vyjít na rozhlednu, dále je přístupné severní a západní křídlo pevnosti.

 

Katedrála sv. Petra a Pavla

Katedrála je umístěna uprostřed Brna na kamenném ostrohu zvaném Petrov. Je dominantou města Brna a tvoří jeho typickou siluetu. Kostel byl vybudován při knížecím hradě na Petrově v 11. století jako románská bazilika, která podlehla ve 14. století gotické přestavbě. V letech 1738-48 byla stavba přestavěna do barokní podoby Moricem Grimmem. Interiér je bohatě vybaven, zejména plastikami Ondřeje Schweigla. Pod katedrálou se nachází největší z dochovaných fragmentů původního městského opevnění.

Kostel sv. Jakuba

Nachází se na Jakubském náměstí. Byl založený koncem 14. století a budovaný během 15. století jako trojlodní síň za účasti Antonína Pilgrama v letech 1510-11. Dílo bylo dokončeno r. 1592 (helma věže), je to nejvýznamnější pozdně gotická stavba v Brně, impozantní věž kostela ční do výšky 92 m. V interiéru se nachází cenné vybavení: gotický krucifix, dva reliéfy z roku 1518 (Ukřižování, Oplakávání), Janem Kerberem litý náhrobek Raduita de Souches, barokní varhany.

Kostel sv. Jakuba je umělecky nejcennějším brněnským kostelem. Nové úpravy ze 60. let 20. století byly podle návrhu Bohuslava Fuchse.

 

Brno nelze vysvětlit a zrovna tak ho nejde ani předvídat. Pokud se do něj vydáte s předem utvořenou představou, tak se můžete vsadit, že v něm najdete úplně něco jiného.

Co přesně, to nikdy předem vědět nebudete, protože Brno toho ukrývá spoustu.

Výhoda je, že se v něm všichni znají, takže stačí se jen zeptat.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>