Itálie

Pověstná „bota“, ráj koupání, země památek, pozůstatek dávné civilizace Římanů. Itálie toho má hodně co nabídnout a stojí za to navštívit ji minimálně jednou za život. Každý si ji totiž zamiluje a bude se sem chtít vracet.

Leckomu při vyslovení názvu Itálie vytanou na mysli špagety nebo fotbal. Ale místní kuchyně toho má mnohem víc co nabídnout a nemusí sem jezdit jen sportovní fanoušci. Ať už totiž člověk zavítá na sever země pokrytý Alpami, do malebných Benátek, svátosmi obestřeného Vatikánu nebo zkrátka na jih za koupáním a relaxací, vždy si to užije. Tohle je totiž země mnoha možností.

Poloha

Itálie se nachází na Apeninském poloostrově a na severu sousedí s Francií, Rakouskem, Švýcarskem a Slovinskem. Ze všech ostatních stran je obklopena moři – Jaderským, Jónským, Tyrhénským a Ligurským. A její součástí jsou i dva blízké ostrovy – Sardinie a Sicílie. Zvláštním státem ve státě je v Itálii Vatikán, sídlo papeže a místo mnoha zajímavých památek i zákoutí. Ale samostatným městským státem je i San Marino.

Na většině území Itálie vládne středomořské podnebí, které s sebou nese mírné zimy a horká léta s málem srážek. Jiné je to na severu v oblasti Alp, kde je výrazně chladněji a jsou tam značné teplotní rozdíly mezi vrcholy a podhůřím. Různorodému klimatu odpovídá i rozdílnost vegetace a krajiny, která je na severu země úplně jiná než na jihu. A neměli bychom ani zapomenout, že Itálie má na svém území i několik sopek, a to i aktivních – k nejznámějším patří Etna, Vesuv a Stromboli.

Památky

Do země se nejezdí jen za koupáním a užíváním si slunce a tepla, i když pláže v Bibione a Rimini k tomu přímo svádějí, ale řada lidí sem jede za poznáním. A je toho tu spousta k vidění, protože se zde dochovalo mnoho památek z dob starověkého Říma. A v hlavním městě Římě je také nejvíc památek. Nikdo by neměl minout slavné Koloseum, za vidění stojí velmi zachovalý Pantheon, Andělský hrad či Caracellovy lázně. Úchvatné jsou i místní fontány a v první řadě krásná Fontána di Trevi. Ale kam oko pohlédne, tam je nějaká památka.

Návštěvník by neměl minout ani Vatikán a v něm chrám svatého Petra a Svatopetrské náměstí, kde se shromažďují věřící při papežových poselstvích. Navštívit lze i samotný Apoštolský palác a v něm především Sixtinskou kapli, jejíž stop vymaloval sám slavný Michelangelo.

Je možné i vyšplhat na samotný Vesuv a vidět Itálii jako na dlani. A nebo se zajet podívat do sopkou zničených Pompejí, jejichž trosky tu stále ještě zůstávají a uchvacují vším, co tu kdy stálo i tragickým osudem místních obyvatel.

Za návštěvu stojí ale třeba i Florencie, kde najdeme spoustu muzeí, nádhernou radnici, muzea, ale třeba i Michelangelův či Dantův dům. Je tu spousta kostelů a bazilik, ve městě také stojí první evropský sirotčinec a zajímavý je i palác Medici-Ricardi.

Při návštěvě Itálie nelze opomenout ani Pisu a její slavnou Šikmou věž. Ale za výlet stojí i Benátky či další místa. A všude můžete ochutnávat místní speciality z těstovin, ryb a mořských plodů, víno a nebo si dát výbornou zmrzlinu či pizzu.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>