Maďarsko

48521Země výtečného vína, ještě lepších uzenin, malebných nížin a mnoha architektonických památek napříč staletími k tomu. Seznamte se s Maďarskem, které rozhodně nemůže nechat žádného cestovatele chladným!

Začněme ve dvoumilionové Budapešti. Zde najdeme například majestátní budovu parlamentu, někdejší turecké lázně Rudas či třeba Řetězový most, jenž spojuje obě někdejší samostatná města – Budín a Pešť, které bude už navždy dělit rozvodněný Dunaj. Na zdejší antickou minulost upomínají ruiny někdejšího města Aquincum. A pokud si budete chtít odpočinout, měli byste zavítat na takzvaný Markétin ostrov na Dunaji. Jedná se totiž o jeden velký park.

Maďarsko ale není jen Budapešť, pojďme navštívit třeba i domovské město uzenin – Debrecín. Tady můžete navštívit Muzeum Déri, které dokumentuje historii někdejších Uher, ale také městský park Nagyerdö, v němž se skrývá nejen zoologická zahrada.

Důležitým místem pro maďarskou historii je Székesfehérvár, nebo též Stoličný Bělehrad. Zde totiž bylo korunováno osmatřicet uherských panovníků a dalších osmnáct, včetně Štěpána I., zde naopak našlo své místo posledního odpočinku. Prohlédněte si i barokní katedrálu Panny Marie, která se nachází na ruinách své středověké předchůdkyně. Důležitá je pro Maďary i Ostřihom, zdejší bazilika je totiž největším křesťanským chrámem v zemi.

Guláš, ale i uherský salám. Právě tyto pochutiny pocházejí ze Segedínu. Ve městě, kterým protéká maďarská národní řeka Tisa, stojí ale za prohlídku i obrovská budova katedrály. Nezapomínejme ani na Miskolc, který najdeme na východě země. K prohlídce tu láká například zdejší dřevěný kostel či městská synagoga.

Máte snad raději přírodu či venkovské prostředí? Zavítejte potom do skanzenu Hollókö, v němž jako by se na nejméně jedno celé století zastavil čas. Uvidíte tu skvělé ukázky lidové architektury, která je dnes vytlačována moderními velkoměsty.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>