Paříž nepoznaná

Eiffelovka, Vítězný oblouk, Louvre, Champs Élysées… I když jste v Paříži nikdy nebyli, minimálně jste o těchto dominantách alespoň slyšeli. Základní informace o nich patří totiž do obecného povědomí.

Věděli jste, že se v prvním patře Eiffelovy věže v zimě bruslí, nebo že byl s krádeží Mony Lisy v roce 2011 spojovaný Pablo Picasso?

 

Největší dominantou je Eiffelova věž. Tyčí se na Martových polích široce rozkročena a už více než 120 let odolává větru, slunci, sněhu i dešti. Přitom původně měla stát v Paříži jen dvacet let. V roce 1909 mělo totiž dojít k jejímu demontování podle původních dohod. A místní by to tehdy pravděpodobně uvítali s radostí. Postupem času se přístup Pařížanů k věži změnil a dnes na ní nedají dopustit.

Věž měří i s anténou 324 metrů a díky geniální konstrukci Gustava Eiffela se její vršek vychýlí maximálně o 18 cm – vlivem horka.

Na věž mohou turisté vyrazit po svých, nebo využít právě jeden ze tří výtahů do prvního patra.

 

Druhým místem, které si většina turistů nenechá ujít, je palác Louvre.

Původně sídlo francouzských králů je už od roku 1793 muzeem otevřeným pro veřejnost. Na petrohradskou Ermitáž, kde je výstavních sálů ještě o sto víc, Louvre sice nemá, do kapsy ho ale strčí slávou místních exponátů.

A kdo by nechtěl vidět na vlastní oči tajemnou Monu Lisu? Obraz na topolovém dřevě má jen 53 centimetrů na šířku a 77 centimetrů na výšku. I tak ho hlídá několik strážců a kvůli zábradlí se k němu člověk nedostane blíž jak na dva metry.

Bezpečnostní opatření jsou nicméně na místě. V roce 1911 se ji totiž podařilo ukrást a Louvre na dva roky osiřel. S její krádeží byl dokonce spojován Pablo Picasso. Obraz se našel až po dvou letech, v roce 1913, v antikvariátu ve Florenci, kde ho ke koupi nabídl malý zlodějíček.

Louvre je také jedním z bodů takzvané „osy Paříže“. Ta pak pokračuje Tuilerijskými zahradami, přes náměstí Charlese de Gaulla s Vítězným obloukem.

Právě Champs Élysées je nejprestižnější adresou Francie.

„Chůzí po Champs Élysées prý krásní hony,“

Aby ne, dvoukilometrový bulvár směrem k Vítěznému oblouku stále stoupá.

 

Kruhový objezd u Vítězného oblouku je asi nejslavnější křižovatka tohoto druhu na světe. A taky nejbláznivější. Auta jezdí v několika pruzích, neustále tady troubí klaksony, sviští brzdy. Není divu, že francouzské pojišťovny odmítají proplácet škody z nehod, které se staly právě tady.

 

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>