Portugalsko

PORTUGALSKO

O zemi

Portugalsko se nachází na Pyrenejském poloostrově v jeho západní části. Země má rozlohu 92 391 km2 a žije zde přes 10 500 000 obyvatel. Lisabon je hlavním městem Portugalska.

Portugalskou sousedí pouze se Španělskem. Atlantský oceán omývá Portugalsko ze západu a jihu. Na západě a severu země proto panuje mírné oceánské podnebí. Na jihu země je podnebí subtropické, léto je suché, horké a zima je vlhká. Průměrné teploty v létě se pohybují okolo 24°C a v zimě okolo 8-12°C.

Turistické zajímavosti

Z důvodu působnosti rozdílných civilizací se v Portugalsku nachází rozmanité kulturní památky, mezi ně patří islámské mešity, ale také katolické chrámy.

Hlavní město Lisabon je toho důkazem, mnoho památek nepřežilo zemětřesení z roku 1755. Mezi památky, které se dochovaly, patří skvostný klášter Mosteiro dos Jerónimos, kde jsou k vidění královské hrobky nebo také kamenný náhrobek Vasca da Gamy. Belémská věž je symbol Lisabonu, která je zapsána spolu s klášterem v seznamu Světového dědictví UNESCO.

V Lisabonu se nachází největší oceánium v Evropě, probíhají zde výstavy s mořskými živočichy a vystoupení cvičených delfínů a lachtanů.

Lisabon je také město fotbalu. Můžete si zde prohlídnout fotbalový svatostánek Estádio da Luz.

Země je z velké části lemována krásnými písčitými plážemi.

Doprava

Z České republiky se do Portugalska nejpohodlněji dostanete letecky, případně autobusem.

V Portugalsku dobře funguje také železniční doprava, která ročně přepraví okolo 130 miliónů cestujících.

 

portugalsko_01

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>