Řecko

Země dávných antických bohů, koupání, památek i výborného jídla. To je Řecko, které proto milují miliony lidí z celého světa. A v čase letních dovolených tu proto bývá plno. Ale kdo nevyžaduje koupání, může se sem vydat kdykoliv během roku – vždy je tu co k vidění.

I když se o něm v poslední době mluvilo kvůli hrozícímu bankrotu a přemrštělým platům tamních obyvatel, Řecko je perlou Evropy. Už malé děti se o něm učí v dějepise a o tamních mýtických hrdinech a bozích se točí filmy a seriály. Všude, kam oko pohlédne, jsou zbytky dávné antické kultury a stojí tam spousta paláců a staveb, které je dobré znát a navštívit.

Poloha

Stát leží na samém cípu balkánského poloostrova a spadají k němu ještě i malé ostrůvky (kterých je okolo tří tisíc) zasahující do oblastí hned několika moří – Egejského, Středozemního, Krétského, Jónského či Thráckého. Patří k němu i ostrovy Kréta, Rhodos či Euboie, které se staly významnými turistickými lokalitami. A k oblíbeným destinacím patří i Lesbos, Chalkidiki, Korfu, Lefkada či Olympská riviéra. Drtivou většinu území země tvoří hory, které dosahují výšek přes 2 000 metrů nad mořem. Jsou velmi strmé a mezi mini se proplétají křivolaké kaňony. Na západě země naopak najdeme mnoho jezer a mokřadů a na severu se zase rozkládají mohutné lesy.

Doklady antiky

Pro milovníky historie je Řecko učiněným rájem, protože z dob antiky se tu dochovat nespočet památek. Mezi nejvýznamnější patří zřejmě athénský vrch Akropolis, který byl dlouhá tisíciletí politickým i kulturním cestnrem Řecka a patří mezi kulturní památky UNESCO. Na vrcholu stojí velkolepý chrám Parthenon, zasvěcený bohyni Athéně, který vznikl zhruba 400 let před naším letopočtem. Dnes už z něho sice moc nezbývá, ale i tak je to velkolepý pohled, který dodnes připomíná velikost a sílu antického Řecka.

V Athénách lze navštívit i Národní archeologické muzeum a pokochat se dalšími zbytky a doklady dávné civilizace. A podobných muzeí tu najdeme desítky. Stejně jako památek, které jsou rozvrstvené sice hlavně v okolí Athén, ale i jinde po území státu.

Víno, ženy, zpěv

Za objevování stojí i místní kultura, která dala základ té naší. Je to ale zároveň jakási brána do orientu, což naznačují i různé náboženké stavby v byznatském duchu. Kdo bude procházet křivolakými, malebnými uličkami, jistě uslyší hudbu, zahlédne tančící lidi a zláká ho spousta místních specialit. To jsou totiž základní kameny tamního života. A tradiční tance a hudba se uchovávají už po dlouhá staletí.

Z místní středomořské kuchyně můžete ochutnat různé mořské plody, ale oblíbený je i gyros. Nejčastěji se tu jí pečené jehněčí a kozí maso či ryby, ale také saláty. Známé jsou i sýry či tsatsiki. A ze zákusků je zřejmě nejpopulárnější baklava. A kdo by neznal ledovou kávu frapé, Metaxu nebo alkoholické ouzo? Řekové si zkrátka umějí užívat života.

1 komentář

  • Whip.cz | Internetový magazín pro muže Permalink

    […] destinací, kterými jsou Itálie a Chorvatsko samozřejmě láká i další země, a to Řecko. Úchvatné ostrovy s nádhernou přírodou, řada antických památek a průzračné moře a […]

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>