Španělsko

Temperamentní Španělky, tango, víno, bělostné pláže a spousta památek. To je Španělsko, země mnoha možností a lidí a monarchie, která láká spousty turistů i zvědavců, kteří chtějí lépe poznat místní zvyky i kulturu.

Země má mnoho tradic, které ostatní Evropané nechápou, kroutí nad nimi hlavami nebo jsou z nich naprosto nadšení. Spadají sem třeba tradiční zápasy s býky v koridách, běh s býky ulicemi nebo různé slavnosti a reje, ale třeba i dávné poutní cesty. Když k tomu připočteme nádherné počasí, Středozemní moře a výbornou kuchyni, není se čemu divit, že sem jezdí tolik turistů.

Poloha

Španělsko leží na Pyrenejském poloostrově a sousedí s Portugalskem, Francií a Andorrou. Omývá ho Středozemní moře a na jihu je Gibraltarský průliv. A i když je evropské, do Afriky je to odtud co by kamenem dohodil, a proto se tu už odedávna mísí jak západní tradice, tak ty arabské a trochu i orientální. Země navíc není jednotná, tvoří ji různé autonomní oblasti včetně ostrovů – součástí jsou například jak Kanárské ostrovy, tak Baleáry. Kromě toho má stát ještě pozůstatky svých dřívějších rozsáhlých afrických kolonií – jako državy má stále města Ceuta a Melilla, která leží u Maroka. A kromě toho je země konstituční monarchií v čele s královskou rodinou a králem.

Různá podnebí

Stát není jednotný ani v otázce počasí. Zatímco na pobřeží Středozemního moře je typické středomořské podnebí s teplými léty, kdy se teploty šplhají až je 40 stupňům Celsia, ve vnitrozemí jsou studené, mrazivé zimy a horká léta s teplotami kolem 40 stupňů. Pobřeží sousedící s atlantským oceánem má zase chladnější počasí, kdy i léta jsou studenější. A v oblasti Kanárských ostrovů se naopak drží po celý rok teploty okolo 22 stupňů. Pro turisty jsou tak nejlákavější právě buď autonomní ostrovy, nebo jižní pobřeží. Velmi oblíbená je Mallorca, Malaga nebo Valencie. Milovníci hor se zase vyřádí na vrcholcích Pyrenejí, kde jsou náhorní plošiny dosahující výšky až kolem 3 000 metrů nad mořem.

Památky

Za návštěvu stojí především španělská města se svými památkami, muzei i zvyky. V Madridu lze vidět velkolepý královský palác, který je asi desetkrát větší než britský. Krásné jsou i parky, které palác obklopují, a naproti stojí obrovská katedrála Virgen de la Almudena. Navšítit tu můžete i velkou expozici obrazů Museo del Prado nebo si přičichnout k historii v Národním archeologickém muzeu.

V Barceloně by zase nikdo neměl minout slavný chrám Sagrada Familia od Gaudího, který nikdy nebyl dokončen. Zajít lze také do muzea Gaudího a zajímavá je i starověká loděnice Les Drassanes či kostel El Pi, který je nejstarší ve městě. A kostelů tu najdete opravdu spousty, stejně jako gotických památek.

Koho obcházení omrzí, může si zajít na sklenku sangríi, dát si studenou polévku gazpacho, klobásky chorizo nebo si pochutnat na lanýžích, paelle či tapas. Zkrátka na tom, co mají Španělé rádi a co si oblíbily i miliony lidí po celém světě.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>