Turecko

Z části evropská, z mnohem většího dílu asijská země s nádechem orientu. To je Turecko – stát plný protikladů, zajímavostí, památek, ale i mnoha turistických destinací a kouzelných obchůdků i lidí.

Tenhle demokratický stát je pro Evropany toužící po exotické dovolené z mnoha důvodů zajímavý. Tím hlavním zřejmě je, že 3 procenta jeho území leží v Evropě a sousedí s Řeckem – a proto země pochytila ledacos i z naší západní kultury. Čím více na východ se ovšem návštěvník vydá, tím více se noří do orientu, exotiky a zvyků Arabů a muslimů. To vše ale stojí za prozkoumání, protože Turecko toho má hodně co nabídnout.

Země hor a moří
Nejvíc lidí na Turecku zajímá koupání. Jak by také ne, když je podnebí na pobřežích velmi podobné tomu středozemnímu a v létě tam bývá okolo 30 stupňů Celsia. Zato ve středu státu se tyčí monumentální hory, které zabírají zhruba čtvrtinu území a šplhají se až do výšek okolo 1 200 metrů nad mořem a v zimě jsou tam silné mrazy až do teplot -20 až -40 stupňů. A zatímco milovníci horské turistiky mohou prozkoumat místní přírodu, užít si malebné výhledy a zdolat nejvyšší kopce, ostatní mohou zajít na některou ze stovek pláží. Zemi obklopují hned tři moře – Středozemní, Egejské a Černé, takže o turistické destinace a koupání tu není nouze. Mezi nejvyhledávanější patří Kusadasi, Bodrum, Antalyia či Side.

Sport i památky
Zatímco nadšenci do Formule 1 budou zemi znát díky dlouholetému konání se závodů právě v Turecku, zájemcům o fotbal Turecko možná utkvělo v paměti díky nejrůznějším mezinárodním šampionátům, které se tu konaly. A kdo rád čte, určitě si vybaví jméno místního spisovatele Orhana Pamuka, který v roce 2006 dokonce dostal Nobelovu cenu za literaturu.

Kdo se do Turecka vydá a nebude se chtít 14 dní jen koupat, může vyrazit za památkami. A že jich tu je – i když to zní neuvěřitelně, nachází se tu ještě víc antických památek než v samotném Řecku. Obdivovat tu můžete nádherné mešity, zdobené monumentální paláce, sochy, zbytky dávných antických chrámů či skalní města. Zážitek sám o sobě je návštěva Istanbulu, kde je nepočítaně památek i muzeí, mešit i paláců dávných císařů. A kromě toho se tu také koná Velký bazar, který uchvátí nejen ženy.

Kultura s vůní orientu
Kdo chce blíže poznat samotné Turky, má spoustu možností. Stačí zajít do některé z místních čajoven a objednat si vonící čaj a vodní dýmku. Pověstná je i místní kuchyně ovlivněná jak východními národy, tak Balkánem. I v Česku je známý turecký döner kebab a turisté také rádi podlehnout tamním oblíbeným zákuskům baklavě a chalvě. Do nebeských výšin pak nadšence do orientálních kultur pozvedne místní podmanivá hudba a svůdně se kroutící břišní tanečnice. A každý si najednou bude připadat jako součást nějakého velice zajímavého filmu, u kterého si bude přát, aby nikdy neskončil.

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>