Vídeň

Vídeň je městem s bohatou historií, kvetoucí kulturou a krásnými památkami. Pojďme si tedy někdejší rakousko-uherské centrum představit trochu blíže.

Asi vůbec nejznámější architektonickou památkou dnešní Vídně je zámek Schönbrunn, který byl po dlouhá léta letním sídlem Františka Josefa I. a Alžběty, zvané též Sisi. Úctyhodných patnáct stovek pokojů (veřejnosti je ale přístupno jen zhruba padesát), indické, perské, ale i české umělecké perly, pečlivě upravené rozkvetlé zahrady a krásný výhled na Vídeň. Zapomenout nesmíme ani na místní zoo a park, který je zábavný hlavně pro děti.

Dominantou Vídně je také Stephandsom, neboli Katedrála svatého Štěpána. Zajímavý je hlavně zdejší interiér včetně bohatě zdobeného oltáře, úctyhodný je ale i zevnějšek této stavby. Nejvyšší věž sahá do výše 137 metrů, na střechu pak bylo použito takřka čtvrt milionu tašek.

Oficiálním sídlem habsburských panovníků byl dlouhá staletí Hofburg. Jeho areál nabízí celou řadu uměleckých sbírek, ale i útulné kavárničky. Projít si tu můžete španělskou dvorní jízdárnu, ale i apartmány císařovny Sisi nebo sbírku starých hudebních nástrojů a samozřejmě i klenotnici, která ukrývá korunovační klenoty Habsburků.

Mezi další vyhledávané turistické cíle se řadí například vídeňská Opera, ve které působil i světoznámý Richard Strauss, ale také novogotická Radnice (Rathaus), před kterou se konají pravidelné vánoční trhy. Odkazem na baroko je pak například palác Belveder z osmnáctého století.

Pokud pojedete na výlet i s dětmi, nevynechejte Prater, obrovský zábavní park s nekonečnými možnostmi zábavy. Přístupno non-stop a bez vstupného, dva hektary zábavy jen a jen pro Vás! Fanoušci fotbalu pak určitě nevynechají prohlídku stadionu Rapidu Vídeň, jenž se nachází poblíž.

 

Vložit komentář

Můžete použít tyto HTML tagy:

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>